Tansiyon Takibinin Önemi

Tansiyon Takibinin Önemi

Yaşam adına oldukça önemli bir değeri ifade eden tansiyon, kanın damar çeperlerine yaptığı basınç olarak ifade edilebilir. Tansiyon herkeste vardır ve normal değerler içerisinde olduğunda yaşamın sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar.

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon diye belirtilen kan basıncının çok yüksek olması durumunda, yaşam kalitesini düşüren sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Yaşam kalitesinin olumsuz şekilde etkilenmesinin dışında hayati riskler oluşabilir ve hasta, kalıcı veya geçici zararlar görebilir. Bunun tam tersi olarak tansiyonun düşük seviyede (hipotansiyon) olması da vücuda zarar verebilir. Sağlık açısından tansiyon dengesizliğinin önlenmesi gerekir.

Tansiyon rahatsızlıkları geçici olabildiği gibi uzun süre devam eden (kronik) hale de dönüşebilir. Anlık tansiyon değişimleri pek önemsenmez ancak kronik tansiyon hastalıklarının kontrol altına alınması ve tedavi edilmesi gerekir.

Tansiyonun yükselmesi halinde kişi, vücudunda bazı değişiklikler hissetmeye başlar. Baş dönmesi, kalp ağrıları, kulak çınlaması, nefes darlığı ve bulanık görme bu değişikliklerden bazılarıdır. Bu durumda kişinin tansiyonunu ölçmesi ve değerlerini bir yere not etmesi gerekir. Böylece daha sonra tekrar ölçüm yaptığında daha önceki değerlerle karşılaştırma olanağı bulabilir. Tansiyonu düşürmek için de başın soğuk suyla yıkanması, limon suyu ya da nar suyu içilmesi gibi yöntemler uygulanabilir. Acil durumlarda ise mutlaka bir hekime başvurmak gerekir. Yüksek tansiyon ölümcül olabilir.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *