Neden Baklava Tipi Havalı Yatak Kullanmamalısınız?

Neden Baklava Tipi Havalı Yatak Kullanmamalısınız?

Baklava tipi havalı yataklar bası yaralarını engellemek amacıyla kullanılır. Havalı yataklar arasında en uygun fiyatlı model olduğu için çoğunlukla tercih edilmektedir. Ancak bu tip ürünleri hastada kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Yanlış şekilde kullanılırsa yatak yarası oluşumunu engellemek yerine hızlandırabilir veya vücudun diğer bölgelerinde de yara açılmasına neden olabilir. Doğru kullanıldığında hastaya faydalı olabilecek bu ürün yanlış kullanıldığında hastaya ciddi zararlar verebilir.

Üzerinde baklava dilimlerine benzeyen hava balonları olduğu için bu ürüne baklava tipi havalı yatak ismi verilmiştir. Normalde, havalı yatak şişirildiğinde hava kabarcıkları senkronize bir şekilde hareket etmelidir. Bir sıranın havası inerken diğerlerinin şişmesi gerekir. Ancak, kilolu bir hastada kullanıldığında oluşan ağırlıktan dolayı hava balonlarının arasındaki hava değişimi durabilir. Bazı dilimlerde 1-2 saat boyunca 0 (sıfır) basınç varken diğer dilimlerde basınç 400 mmHg’ye kadar çıkabilir. Bu da 1-2 saat boyunca aynı vücut bölgesine yoğun şekilde basınç uygulanması anlamına gelir. Cilt üzerine uygulanan basınç nedeniyle dokulara giden kan miktarı azalır ve bu durum yara oluşumu çok ciddi şekilde hızlandırır. Kılcal damarlara 35 mmHg’den yüksek basınç uygulanırsa kan akışı engellenir. Kan akışı yavaşlayan dokular çabuk yıpranır. Birkaç dakika içinde ciltte kızarıklık oluşabilir, birkaç saat içinde de yaralar açılabilir. Özellikle yaşlı insanların derisi inceldiği için pozisyon verirken veya kişisel bakım yapılırken cilt yüzeyi tahriş olabilir. Tahriş olmuş deride bası yarası daha da hızlı oluşur. Ayrıca konfor açısından bakılırsa baklava dilimlerinden bir kısmı çok düşük basınçtayken diğer kısmı çok yüksek basınçta olacağı için hasta rahat edemeyecek ve konforlu bir şekilde uzanamayacaktır.

Havalı yataklar, geçici veya kalıcı şekilde yatağa bağımlı olan hastaların vücudunda yara oluşmaması için kullanılır. Hastaların sağlık durumuna, kilosuna ve hareketliliğine göre farklı çeşitte havalı yatakların kullanılması gerekir. Uygun havalı yatak modeli kullanıldığında hastayı yatak yarasından korumak mümkün olmaktadır. Hastaya uygun olmayan modelde ürün kullanılırsa yeni yatak yaraları oluşabilir veya mevcut yaralar büyüyebilir. Bu nedenle hastanın durumu iyi şekilde analiz edilmelidir veya ona göre havalı yatak kullanılmalıdır. Baklava tipi, boru tipi veya pozisyon aldıran boru tipi havalı yataklar yatan hastaları bası yarasından korumak için geliştirilmiştir.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *